Här är Hisingstjejerna som är en match från en sensation – kan få möta Blåvitt och Gais

Det här kompisgänget från Hisingen är just nu en enda segermatch från att ta sig till Regionala Futsalligan (RFL). Det innebär att tjejerna med Lundbystrand som hemmahall kan få möta storlag som Gais, Blåvitt och FC Rosengård nästa säsong. Twisten: En del av spelarna i laget är hörselnedsatta och döva.
— Vi ser detta som en möjlighet att kunna visa upp vårt lag på en större scen, säger spelaren Sanne Blomgren.
Backatorp/IK Surd imponerar i allt de ställer upp och vunnit ett flertal lokala turneringar på senare tid. Nu möter de Täby den 2 mars i en direkt avgörande match om vem som får ta steget upp till RFL – där storklubbar som IFK Göteborg och Gais spelar i år.
Det finns tre kvalgrupper i Sverige med enkelmöten där vinnaren går upp och i en av dem finnas alltså Backatorp som möter Viggbyholms IK ff. Backatorp IF som förening firar 30 år och inomhusfotbollen drivs ihop med IK Surd – Göteborgs största idrottsklubb för döva och hörselnedsatta.
Backatorp IF/IK Surds damlag har i år spelat med spelare som har nedsatt hörsel, men har också två spelare som spelar i BK Häckens utvecklingslag som gick upp en serie i höstas samt har spelare som bland annat varit med i landslaget – för döva.
Så vad är bakgrundshistorien till er framgång?
— Vår framgång bygger på en stark sammanhållning inom gruppen och vår passion för futsal. Vi har alltid stöttat varandra både på och utanför planen, vilket har skapat en fantastisk laganda. Dessutom har vi investerat tid i träning och strategisk utveckling, vilket har gett oss en solid grund att stå på. Laget har också haft ett gemensamt mål som vi hela tiden strävat efter att nå, säger Sanne Blomgren som spelar i laget.

Varför kan en litet kompisgäng från Backatorp vara på väg in i futsalens finrum?
— Trots att vi är en liten grupp har vi stor envishet och talang. Vår gemensamma kärlek för spelet och vår beslutsamhet att förbättra oss varje dag har lett oss till flera framgångar. Med en grund av vänskap kommer man långt i allt man tar sig an, förtroendet vi har för varandra är nyckeln i vänskapen på och utanför plan, säger Sanne Blomgren.
Vad är det som gör er bra som lag utöver spelet?
— Vi har en stark lagkänsla och en öppen kommunikation. Utöver den tekniska skickligheten är vår förmåga att stödja varandra i svåra stunder och fira framgångar tillsammans det som verkligen gör oss till ett bra lag. Vi värderar respekt och vänskap, vilket har skapat en trygg och positiv miljö för alla. Vi har också en fantastisk förening i ryggen som stöttar oss i allt vi tar oss an. Hur Backatorp IF bedriver verksamhet och vill väl inom lagidrott för alla nivåer är ett föredöme för futsal/fotboll.
Vad är det i er fotboll som varit framgångsrikt under året?
— Vi har vunnit flera lokala turneringar och har genomfört imponerande prestationer i ligan. Vårt fokus på träning och lagarbete har resulterat i både individuella utvecklingar, framgång i vårt offensiva och tekniska spelstil. Resultatet har blivit att vi snabbt kan ställa om utnyttja ytor och skapa målchanser. Vi jobbar stenhårt för varandra defensivt.

Vad hoppas ni ska bli resultatet av kvalet?
— Vi hoppas kunna kvalificera oss till de högre divisionerna och nå nya nivåer som lag. Vårt mål är att spela så bra vi kan och att vara stolta över vår prestation. Vi ser detta som en möjlighet att kunna visa upp vårt lag på en större scen. Vi hoppas på att kunna möta oss med de bästa och fortsätta växa och utvecklas som lag, oavsett vilket resultat vi får.
Den som är nyfiken på hur det går för Backatorp/IK Surd i kvalet till RFL den 2 mars kan i appen ”Min fotboll” söka fram Backatorp futsal och se en liverapport från matchen. HelaHisingen.se önskar dem lycka till!
Redaktionen
tips@helahisingen.se
LÄS MER: