Clarion Hotel Karlatornets innovativa lösning i loungen – har installerat 3D-hologrameldstad

Clarion Hotel Karlatornet har tagit ett unikt kliv framåt inom design genom att installera en Kalfire E-one hologrameldstad.
— Alla vet hur en Netflix-brasa ser ut, men det här går inte att jämföra. Det är en helt annan upplevelse, med en tredimensionell känsla som ger rummet en skön och behaglig upplevelse, säger hotelldirektören Magnus Östlund.
När man kliver in på Clarion Hotel Karlatornet och går in i loungen dras blicken direkt till den imponerande hologrameldstaden, vackert inramad av skimrande mässing. Hotellets vd, Magnus Östlund, berättar att hologramkaminen är den första på deras hotell.
— Vi ville testa något nytt för att se vad vi kan göra framöver. Här hade vi en lämplig plats för det. Eftersom vi är i ett högt hus var det en smart lösning ur ett säkerhetsperspektiv, säger Magnus i ett pressmeddelande.
Här brinner eldstaden dygnet runt – utan oro. Med en hologrameldstad försvinner den traditionella brandrisken och driftkostnaderna är också lägre då ingen etanol, gas eller ved behövs. Något bolaget bakom eldstaden säljer in som en fördel både ur säkerhets- och arbetsmiljöperspektiv.
Trots att det är en digital brasa är upplevelsen av Kalfire E-one mycket realistisk, menar man på.
— Man måste gå riktigt nära för att se att det är hologram. Den alstrar till och med värme och har ett knastrande ljud som skapar en otrolig mysfaktor, säger Magnus.
Till skillnad från en digital brasa på en tv-skärm skapar Kalfire E-one ett djup och en autentisk känsla tack vare de integrerade vedträden och den realistiska glöden.
— Alla vet hur en Netflix-brasa ser ut, men det här går inte att jämföra. Det är en helt annan upplevelse, med en tredimensionell känsla som ger rummet en skön och behaglig upplevelse.
Platserna vid brasan är populära: ”Är så mysigt där”
Mässingsramen som omfamnar och tornar upp ovanför eldstaden är inspirerad av Karlatornets siluett. Den är inte bara en visuell höjdpunkt utan även ett exempel på hållbart tänkande, då den är tillverkad av återbrukat material, berättar de i pressmeddelandet.
— Vi använde spillmaterial från belysningskoncept och bardisken för att skapa en sammanhållen design utan att köpa nytt, säger Magnus.

Reaktionerna från gästerna har varit positiva.
— Om det är några platser som alltid fylls först i loungen så är det vid brasan. Just för att det är så mysigt där,” berättar Magnus.
Det är inte bara gästerna på hotellet som uppskattar eldstaden.
— Vi har haft besök av flera som bor i lägenheterna i Karlatornet som blivit nyfikna på att installera en hologrameldstad i sina lägenheter. Vi tror att vi kan inspirera andra inom hotellbranschen att tänka i nya banor. Vi är supernöjda, säger Magnus Östlund.
Redaktionen
tips@helahisingen.se
LÄS MER: